JAK ZAČÍT SE ZDRAVÍ PROSPĚŠNOU PŘÍRODNÍ STRAVOU?

Stravujete se „klasicky“, tedy pestrou stravou, která zahrnuje i živočišná jídla? Máte pocit, že když sníte bezmasé jídlo, nenasytí vás to a nebudete po jídle spokojeni? Zdá se vám, že ve vegetariánské, nebo ve veganské stravě „něco“ chybí? Že je prostě bez chuti, fádní a možná i neatraktivní a výživově nedostatečná pro vás či vaše děti? Pojďme se podívat, jak to může být ve skutečnosti. Zkusme nakouknout pod pokličku rostlinné stravy. Možná budete mile překvapeni!

Je již asi běžně známé, že dlouhodobou konzumací klasické, těžké stravy sestávající převážně z masa, živočišných tuků, mléka, cukru, bílé mouky a průmyslově zpracovaných potravin si člověk může vybudovat různé civilizační choroby. Přidáme-li k tomuto stravovacímu stylu přejídání, málo pohybu, časté jezení, hltání, stres, sedavé zaměstnání, nevyrovnanost ve vztazích a neurčité životní směřování, může být na velký problém zaděláno.  Není však třeba zoufat. Řešení se vždy najde. A nemusí být drastické, vlastně – nemělo by být. Důležité je vaše rozhodnutí. ANO, chci něco se sebou dělat! Necítím se dobře, jsem rozhodnut pro změnu. Skvělé! Kde a jak tedy začít?

Jak jsem již naznačila, naše kondice a celkově pocit štěstí a naplnění v životě nespočívá pouze ve stravě. Nicméně úprava stravy může být dobrým počátkem a iniciátorem dalších změn. Krok za krokem, pomalu a s důvěrou – inspirace a potřebné informace k nám budou přicházet v ten správný okamžik!

Strava, jídlo je to nejintimnější, s čím se ve svém životě setkáváme. Vždyť je to něco, co vkládáme přímo do sebe, z čeho je následně naše tělo vystavěno. A to už je pádný důvod k tomu popřemýšlet o ní! Ať už se rozhodnete stravovat se výhradně rostlinnou stravou, nebo ji zařadit z větší, či menší části, vždy vám to prospěje.

Výhody veganské, makrobiotické stravy:

  • Strava složená převážně z obilovin, luštěnin, zeleniny, ovoce, semínek a ořechů je plná hodnotných živin – minerálů, vitamínů, enzymů a vlákniny. I s těmito surovinami lze vytvořit pestré, plnohodnotné jídlo, které potěší oči i vaše gurmánské chuťové buňky.
  • Dobře sestavená rostlinná strava alkalizuje tělo, tedy zamezuje překyselení, oslabení a únavě organismu
  • Pestrá rostlinná strava nezůstává tak dlouho v trávicím ústrojí, umožní tedy tělu také odpočinek a čas na regeneraci.
  • To je umocněno dostatečným množstvím vlákniny, která pomáhá čistit střevo a podporuje peristaltiku
  • Díky rychlejšímu strávení se cítíme i po sytém jídle svěže a můžeme podávat dobré psychické i fyzické výkony.
  • Dlouhodobější konzumace rostlinné stravy zajistí úpravu váhy na přiměřenou úroveň. Nemusíme se omezovat v jídle, počítat kalorie, nebo se jinak stresovat. Prostě si jen užíváme pestrosti chutí, barev a vůní.
  • Jsme-li nemocní, veganská strava dodá tělu více sil, a tak mu umožní lépe se nemoci zbavit přirozenou cestou.
  • Díky (částečnému) vyřazení živočišných surovin se postupně pročistí nejen naše tělo, ale i mysl. Budete vidět, že k vám přicházejí nové myšlenky, cítíte se radostněji, máte větší chuť do života! A to za to stojí.

JAK ZAČÍT:

  1. Udělejte si audit, popřemýšlejte, jak se nyní stravujete – složení stravy, pravidelnost v jídle, klid u jídla, množství jídla atd.
  2. Rozmyslete si, co byste chtěli změnit a udělejte si seznam změn a vyberte priority. Skoro bych řekla, že za normálního fungování (rodina, partner, práce, domácnost, děti atd.) není možné si nastavovat nějaké razantní změny, a pak jich všech hned chtít dosahovat. Ani tělo není tak rychlé, potřebuje čas. Pojďme tedy pomalu, krok za krokem, nechme si čas.
  3. Pořiďte si vhodnou literaturu, abyste se o správném sestavování jídelníčku dozvěděli důležité informace. Poraďte se s odborníkem (výživovým poradcem), nebo s kamarádem, který se takto stravuje. Jste-li nemocní, chtělo by to opravdového znalce, nejlépe lékaře, který ale zná a rozumí, jak může správně sestavená rostlinná strava člověku prospět.
  4. Promluvte si také se svou rodinou, vysvětlete jim vaše záměry. Třeba se k vám přidají a podpoří vás, nebo alespoň budou vaše změny a váš záměr podporovat. Tato psychická podpora je velmi důležitá a mnohé vám usnadní. Domluvte se také, jak to budete v případě dvojího vaření dělat.
  5. Zjistěte si zdroje, kde budete nakupovat zdravé potraviny, kam třeba budete chodit na kurzy (učit se praktické vaření), seznamte se s podobně smýšlejícími lidmi – podpoří vás a mohou vám v lecčems poradit.
  6. Začněte pomalými kroky, pomalými změnami v jídelníčku. Trávicí ústrojí se potřebuje přestavět, aby dobře novou stravu trávilo a využilo.
  7. Vyberte si nějakou akci z nabídky Duhového koníka a přijďte si vyzkoušet, co s vámi zdraví prospěšná přírodní strava udělá.

Buďte v každém případě pozitivní a zkuste vše přijímat radostně. Můžete a asi i budete narážet na různé překážky (v komunikaci s rodinou, při prvotním shánění potravin, při prvním vaření), a to je dobře. Budou to zkoušky, zda jste ve svém rozhodnutí pevní. Zda víte, co chcete a jdete si za tím. Na druhou stranu není třeba jít „přes mrtvoly“ a za každou cenu se snažit prosadit své. Psychická pohoda nejen vaše, ale i vašeho okolí je mnohdy víc potřebná a prospěšná, než perfektně sestavený obilný talíř.

Irena Dutková
Irena Dutková, zakladatelka a majitelka společnosti Duhový koník. Nadšená propagátorka zdravého životního stylu v širokém pojetí. Klade důraz na to, aby věci a činnosti v životě byly jednoduché, přírodní, logické i intuitivní. Ráda propojuje a inspiruje lidi. Organizuje různé pobytové a vzdělávací akce, na kterých se podává zdraví prospěšná přírodní strava, kde probíhá kvalitní program pro děti, i dospělé.
Komentáře